Lotnisko Bydgoszcz Szwederowo

Port lotniczy Bydgoszcz Szwederowo

lotnisko bydgoszcz szwederowo bilety lotniczeMiędzynarodowy port lotniczy w Bydgoszczy powstał w czasie I wojny światowej jako lotnisko służące wojskom niemieckim. Szybko jednak zostało ono przejęte przez władze polskie, które go zmodernizowały i od 1948 roku uruchomiono na nim pierwsze lotnicze połączenia krajowe z Warszawą, Gdańskiem i Poznaniem, funkcjonujące aż do roku 1981. Potem nastąpił jego przestój, a w wyniku transformacji i zwiększenia zapotrzebowania kraju na lotniska, zostało ono ponownie uruchomione. W uruchomieniu tym pomogła Bydgoska Korporacja Lotnicza, powołana do zarządzania lotniskiem, a przekształcona w 1995 roku w spółkę Port Lotniczy Bydgoszcz S.A.

Dużym sukcesem było uzyskanie w tym właśnie okresie statusu lotniska międzynarodowego, co zbiegło się z otwarciem nowego terminala pasażerskiego, spełniającego najsurowsze wymogi standardów określonych dla międzynarodowych portów lotniczych, a jego projekt architektoniczny został nagrodzony w konkursie „Budowa Roku 2004”. W 2008 roku nowym udziałowcem lotniska stała się austriacka firma Meinl Airports International Ltd, a rok później także niemiecka firma Airports Internacional. Lotnisko bydgoskie znajduje się przy ulicy Grodzkiej 12, w odległości 3,5 km od centrum miasta, w dzielnicy Szwederowo. Komunikację lotniska z miastem zapewnia linia nr 80 autobusów komunikacji miejskiej, taksówki, a także dodatkowe autobusy kursujące podczas każdego przylotu samolotu z Londynu. Dla zmotoryzowanych zaś trzy drogi nr 5, 10 i 25 prowadzą z różnych części kraju do lotniska.

Infrastruktura lotniska w Bydgoszczy składa się z nowoczesnego terminala pasażerskiego, drogi startowej o wymiarach 2500 x 60 metrów ze stosowną świetlną i radiową pomocą nawigacyjną, siedmiu dróg kołowania, a także dwóch płyt postojowych o wymiarach 140×80 metrów oraz 125×25 metrów. Zgodnie z planowanymi inwestycjami, pas startowy ma zostać wydłużony do 3000 metrów, powiększeniu mają ulec także płyty postojowe, a także ma zostać stworzone miejsce do odladzania samolotów. W dalszej zaś perspektywie planowana jest budowa drugiego terminala pasażerskiego, z przeznaczeniem na odprawy międzynarodowe. Obecnie port lotniczy w Bydgoszczy jest dziesiątym najruchliwszym portem lotniczym w Polsce, obsługującym rocznie 280 tysięcy pasażerów rocznie. Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost ilości obsłużonych osób przekraczający 50%. Działającymi obecnie liniami lotniczymi na lotnisku są dwie firmy: Jet Air oraz Ryanair. Dzięki nim wylecieć można z Bydgoszczy w kierunku do Dublina trzy razy w tygodniu, dwa razy w tygodniu do Dusseldorfu, tyleż samo do East Midlans i Liverpoolu, cztery razy w tygodniu do Londynu, na lotnisko w Stansted, a także do Warszawy w dniach od poniedziałku do piątku.