Lotnisko Gdańsk Rębiechowo

Port lotniczy Gdańsk Rębiechowo im. Lecha Wałęsy

lotnisko gdańsk rębiechowo bilety onlineLotnisko im. Lecha Wałęsy leżące nieopodal wsi Rębiechowo, położone jest 10 km od centrum Gdańska, 10 km od Sopotu oraz 23 km od Gdyni w sąsiedztwie obwodnicy trójmiasta, a także skrzyżowania najważniejszych dróg krajowych. Port lotniczy w Gdańsku jest obecnie czwartym pod względem ilości odprawianych pasażerów lotniskiem w Polsce, stanowiącym dodatkowo lotnisko zapasowe dla Warszawy – Okęcia. W roku 2008 zostało tam odprawionych 1 945 000 pasażerów, podczas gdy dziesięć lat wcześniej przez lotnisko w ciągu roku przewinęło się jedynie 230 000 osób.

Największy, bo aż 100% wzrost ilości pasażerów odnotowano w roku 2006. Bliskość wielu dróg ułatwia komunikację do oraz z lotniska. Można tam dojechać własnym, bądź zorganizowanym środkiem transportu. Wśród tych drugich wymienić można taksówki, bądź autobusy komunikacji miejskiej i podmiejskiej, jadące bezpośrednio w kierunku Gdańska oraz Gdyni. Z kolei w skał portu lotniczego nalicza się: czterokondygnacyjny, nowoczesny terminal pasażerski z pełną infrastrukturą o powierzchni użytkowej 7 260 m2 i rocznej przepustowości 3 miliony pasażerów. Teren terminala oferuje zainteresowanym pasażerom szeroką gamę usług oraz punktów usługowych, w tym: usługi finansowe, sklepy, punkty wynajmu samochodów, punkt pocztowy, punkt wymiany walut, biura turystyczne, restauracje, kawiarnie, a nawet kaplica.

Oprócz terminala lotnisko dysponuje drogą startową o długości 2800 metrów i szerokości 45 metry i nowoczesnym oświetleniem nawigacyjnym, dwa szybkie pasy zejścia, a także pięć płyt postojowych o łącznej powierzchni 8 hektarów. W przyszłości planowana jest budowa dróg kołowania oraz modernizacja terminala dostosowując go do wymogów umowy z Schengen. Wszystko to rozpoczęło się w roku 1974 roku, kiedy to lotnisko w Gdańsku – Rębiechowie zostało oddane do użytku i było odpowiedzią na rosnące potrzeby transportowe rozwijającego się regionu nadmorskiego.

Obecnie na lotnisku swoje usługi transportowe oferują następujący przewoźnicy z połączeniami do wielu miast europejskich: Ryanair – połączenia do Alicante w Hiszpanii, Birmingham, Londynu Stansted w Anglii, Bremen, Dusseldorfu, Frankfurtu nad Menem w Niemczech; Dublina w Irlandii; Edynburga w Szkocji; Wizz Air – połączenia do Bergen w Norwegii; Cork w Irlandii; Doncaster, Liverpoolu, Londynu Luton w Anglii; Dortmundu, Hamburga, Kolonii w Niemczech; Eindhoven w Holandii; Glasgow w Szkocji; Goteborga, Malmo, Sztokholmu w Szwecji; Oslo w Norwegii; Turku w Finlandii; Paryża we Francji; Mediolanu, Rzymu we Włoszech; Lufthansa – połączenia do: Frankfurtu, Monachium w Niemczech; PLL LOT – połączenia do Frankfurtu, Monachium w Niemczech; Warszawy w Polsce; SAS – Scandinavian Airport – połączenia do Kopenhagi w Danii; Oslo w Norwegii Jet Air – połączenia do Krakowa, Warszawy, Wrocławia w Polsce; Turku w Finlandii; a także linia lotnicza Norwegain – połączenia do Oslo w Norwegii.