Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków Balice im. Jana Pawła II
Międzynarodowy port lotniczy w Balicach położony jest 11 km na zachód od centrum Krakowa, obok wojskowej bazy lotniczej. Dojazd do tego miejsca jest ułatwiony dzięki sąsiedztwie z autostradą A4. obecnie, po niewielkich perturbacjach, lotnisko to jest drugim po Warszawie najruchliwszym lotnikiem w Polsce. Dużą zasługą tego są działania podejmowanie przez właścicieli lotniska. Udziałowcem większościowym jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, a główną misją zarządzających jest rozbudowa i modernizacja portu lotniczego, a następnie jego eksploatacja poprzez stały wzrost ilości obsługiwanych pasażerów oraz usprawnienie ruchu turystycznego. Dalekosiężnym zaś celem wszystkich jest włączenie się w najwyższe standardy sieci europejskich lotnisk. Obecnie infrastruktura portu lotniczego w Balicach składa się z terminalu krajowego i zagranicznego, a także terminalu cargo, betonowego pasa startowego o długości 2550 metrów i szerokości 60 metrów, trawiastego pasa startowego awaryjnego, drogi kołowania oraz płyty postojowej. Lotnisko to jest ponadto wyposażone w uproszczony system świateł podejścia do lądowania. Z kolei nieopodal lotnisko wybudowane są trzy parkingi dla samochodów osobowych.
Dlatego też osoby zmotoryzowane zostawić mogą swój samochodów nawet na dłuższy czas wylotu. Inni pasażerowie mają ponadto do dyspozycji całodobowe postoje taksówek, a także dzienne i nocne linie aglomeracyjne komunikacji miejskiej. Najszybszym zaś transportem z Krakowa do lotniska w Balicach jest linia kolejowa kursująca do dworca PKP w Krakowie, a drogę pokonuje w ciągu 15 minut. Wewnątrz zaś lotniska przemieszczać się można z wykorzystaniem bezpłatnej linii Shuttle Bus. Początki tego lotniska sięgają roku 1996, kiedy to została utworzona spółka Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków – Balice, rozpoczynając swoją działalność operacyjną. Przez cały ten okres port lotniczy w Krakowie uległ znacznemu rozwojowi. Niestety pewnie nieporozumienia na chwilę zatrzymały ten rozwój, głównie przez opóźnienie i nie przygotowanie korzystnych warunków dla powstających tanich linii lotniczych.
W ten sposób część pasażerów przeniosła się na pobliskie lotniska w Pyrzowicach, czy w Jasionce. Pomimo to, lotnisko w Krakowie nadal ma bardzo dobre perspektywy rozwoju, bowiem obsługuje pasażerów spośród prawie ośmiu milionów pobliskich mieszkańców. Obecnymi liniami oferujących przeloty do różnych krajów europejskich są: PLL LOT, British Airways, Lufthansa, AerLingus, Air Berlin, Austrian Airlines, Brussels Airlines, CSA Czech Airlines, Easy Jet, EL-AL Israel Airlines, Finnair, Norwegian, Germanwings, Iberia, Iceland Express, Jet2.com, JetAir, Ryaniar, Transavia.com oraz Wind Jet. Miastami natomiast, do których dolecieć można połączeniem obsługiwanym przez jedną z powyższych firm są: Poznań, Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Praga, Wiedeń, Berlin, Frankfurt, Monachium, Dusseldorf, Dortmund, Stuttgart, Kolonia, Paryż, Bruksela, Kopenhaga, Londyn, East Midlands, Edynburg, Bristol, Birmingham, Liverpool, Belfast, Shannon, Dublin, Reykjavik, Bergen, Oslo, Stavanger, Sztokholm, Mediolan, Rzym, Ateny, a także Chicago. Z kolei główne kierunki czarterowe samolotów z Krakowa to: Bułgaria, Kreta, Rodos, Tunezja oraz Turcja.