Lotnisko Poznań Ławica

port lotniczy poznan ławica bilety onlineLotnisko Poznań Ławica im. Henryka Wieniawskiego

Port lotniczy Poznań – Ławica jest szóstym najruchliwszych lotniskiem w Polsce. Przekroczył on już obsługę milionowego pasażera, a rekordową liczbą pasażerów obsłużonych w ciągu jednego dnia jest 8724. lotnisko to usytuowane jest bardzo korzystnie geograficznie, 7 km na zachód od centrum Poznania. Dojazd do lotniska możliwy jest dzięki zorganizowanymi liniom autobusowym komunikacji miejskiej oraz taksówkom. Osoby wyjeżdżające, do lotniska dojechać mogą także własnym środkiem lokomocji, który pozostawiony może być nawet na dłuższy czas na jednym z parkingów, usytuowanych obok lotniska; a osoby przylatujące do Polski wypożyczyć mogą sobie samochód w jednej z wielu firm oferujących takie usługi na terenie terminali pasażerskich. Historia portu lotniczego Ławica sięga roku 1913, kiedy to zostało ono utworzone przez władze niemieckie.

Bardzo szybko, bo już po sześciu latach, w wyniku zrywu rewolucyjnego zostało ono przejęte przez wojsko polskie, a już od 1921 roku uruchomiono pierwsze połączenia krajowe w Warszawą i Gdańskiem. W 1971 roku wydłużono istniejącą drogę startową do 2500 metrów długości. Z kolei dopiero w 1993 roku uruchomiono pierwsze połączenie międzynarodowe do Dusseldorfu w Niemczech. W następnej kolejności uruchamiano kolejne połączenia m.in. do: Drezna, Kopenhagi, Hannovera, Brukseli, Zielonej Góry, Wiednia, Frankfurtu nad Menem, Kolonii/Bonn, Monachium, Londynu Stansted, Brukseli, Londynu Luton, Dublina i Liverpoolu przez różne firmy zarówno tradycyjne linie, jak i tanie linie lotnicze. Z innych ważnych wydarzeń w historii lotniska zapisane są: przejęcie władzy nad lotniskiem przez spółkę prawa handlowego Port Lotniczy Poznań – Ławica sp. z o.o. w 1997 roku; w tym samym roku również otwarcie zmodernizowanego terminalu o powierzchni 2 400 m kw. z roczną przepustowością 900 000 pasażerów oraz zakończenie budowy parkingu; w 2000 roku rozpoczęcie, a rok później zakończenie budowy terminalu pasażerskiego i cargo; rozbudowa płyty postojowej do powierzchni 36.200 m kw., a w 2003 roku oddanie do użytku zmodernizowanego terminala General Aviation.

Najważniejszymi zaś planowanymi inwestycjami są: przebudowa płyty postojowej, rozbudowa drogi startowej i dróg technicznych, budowa nowego terminalu pasażerskiego, parkingu oraz stanowiska odladzania samolotów. Tak prężnemu rozwojowi lotniska, obok korzystnego położenia geograficznego, sprzyjają także wysoko rozwinięta gospodarka w regionie, a także organizacja corocznych Targów Poznańskich. Liniami lotniczymi, które oferują swoje usługi na lotnisku w Poznaniu – Ławicy na dzień dzisiejszy są: Jet Air, Lufthansa, Polskie Linie Lotnicze LOT, Ryanair, Scandinavian Airlines System oraz Wizz Air. Kierunkami zaś docelowymi połączeń obsługiwanych przez powyższych przewoźników są m.in. miasta: Barcelona, Bristol, Cork, Doncaster, Dortmund, Dublin, Edynburg, Frankfurt, Kopenhaga, Kraków, Liverpool, Londyn Stansted, Londyn Luton, Oslo, Monachium, Rzym, Sztokholm oraz Warszawa. Destylacjami czarterowymi z kolei jest wiele państw położonych na południu Europy, m.in.: Egipt, Bułgaria, Cypr, Grecja, Hiszpania, Maroko, Tunezja, czy Turcja.