Port lotniczy Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność
W odległości ponad 30 km od centrum Szczecina, w sąsiedztwie wsi Goleniów zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy im. NSZZ Solidarność. Obecnie jest ono dziewiątym lotniskiem w Polsce pod względem ilości odprawionych pasażerów. Do lotniska dojechać można na kilka sposobów. Albo własnym samochodem, albo transportem zorganizowanym. Pasażerowie korzystający z połączeń linii lotniczych Ryanair oraz Norwegian skorzystać mogą ze specjalnych połączeń autokarowych do Szczecina, z kolei linie PLL LOT oferują przejazdy mikrobusem, dowożącym pasażerów z lotniska do Szczecina, Koszalina, bądź Kołobrzegu. Oczywiście, jak zawsze, do dyspozycji pasażerów są również taksówki, a także leżący nieopodal dworze kolejowy, z którego skorzystać można po dojechaniu doń taksówką, bądź autobusem komunikacji miejskiej.
Nieopodal terminala pasażerskiego umieszczony jest parking, oferujący aż 350 miejsc parkingowych zarówno dla samochodów osobowych, jak i autokarów. Kilka firm oferuje także na terenie terminala usługę wynajmu samochodów. Wśród innych punktów usługowych, z których skorzystać mogą pasażerowie są: sklepy, apteka, restauracje, kawiarnie, kwiaciarnie, bankomat, punkt informacyjny, punkt pocztowy, biuro podróży, pokój dla matki z dzieckiem, taras widokowy, a także nawet kaplica. W sąsiedztwie zaś terminala, w lesie położony jest motel Domek Pilota, gdzie można przenocować, bądź odpocząć. Samo port lotniczy został wybudowany w latach 1953-1956, jako lotnisko wojskowe, jedynie z najważniejszą, ubogą infrastrukturą lotniskową, czyli drogą startową, hangarem, wieżą kontroli lotów oraz magazynami paliw.
Następnym krokiem w historii było wydzielenie na terenie lotniska części cywilnej, na którą przeniesiono lotnisko ze Szczecina Dąbie. Od tego czasu lotnisko to podlegało rozwojowi i wielu modernizacjom. W ich wyniku wybudowano najpierw nowoczesny dworzec lotniczy, a następnie terminal pasażerski o przepustowości jednego miliona pasażerów rocznie, wydłużono pas startowy do długości 2500 metrów, a także przebudowano jego oświetlenie. W roku 2008 na lotnisku odprawionych zostało 302 486 pasażerów, w 2005 – 101 801 pasażerów, a w 2002 – 76 816 osób. Wzrost ilości pasażerów jest więc widoczna i uzasadnia budowę tak dużego terminala pasażerskiego. Z lotniska tego korzysta kilka następujących linii lotniczych: PLL LOT, Ryanair, Jet Air oraz Norwegian. Powyższe firmy transportowe oferują przeloty do kilku europejskich miasta, w tym do: Krakowa, Warszawy, Poznania, Oslo, Londynu oraz Dublina.