Port lotniczy Warszawa Okęcie im. F. Chopina
Właścicielem portu lotniczego w Warszawie – Okęciu jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które w 1987 roku przekształciło się z Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Oprócz lotniska w Warszawie, firma ta sprawuje kontrolę jeszcze nad innymi lotniskiem, a w kilku innych ma jedynie swoje udziały. Obecnie port lotniczy, zlokalizowany w Warszawie, w dzielnicy Włochy i na osiedlu Okęciu w odległości około 8 km od centrum stolicy, jest obecnie największym i najnowocześniejszym portem lotniczym w Polsce, obsługującym prawie połowę ogólnego ruchu pasażerskiego w kraju. Okres ostatnich lat przyniósł firmie stały wzrost tego ruchu, od około 7 mln pasażerów w roku 2005 do prawie 9,5 mln w roku 2008.
Port lotniczy obejmuje łącznie powierzchnię 500 hektarów. W jego obrębie znajdują się: terminale pasażerskie T1 o przepustowości 3,5 mln pasażerów i powierzchni użytkowej prawie 51 tyś m2 oraz T2 o przepustowości 6,5 mln pasażerów z 70 stanowiskami do pełnych odpraw biletowo – bagażowych i kilkanaście stanowisk specjalistycznych, a także 44 gate’ów, a także Terminal VIP Aviation – nowoczesny terminal dla pasażerów oraz załóg prywatnych i korporacyjnych samolotów. Oprócz terminali, port lotniczy w Warszawie wyposażony jest w dwie drogi startowe o wymiarach 3690 x 60 metrów oraz 2800 x 50 metrów, 21 dróg kołowania. Całość infrastruktury jest tak rozplanowana, aby umożliwić bezpieczne i komfortowe warunki do przemieszczania się po terenie lotniska, z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Dojazd do lotniska z centrum Warszawy możliwy jest własnych samochodem, który można następnie zaparkować na jednym z parkingów przylotniskowych, taksówką lub autobusami komunikacji miejskiej nr 148, 175, 188, bądź linią nocną nr N32. Dla osób zainteresowanych wiele firm na terenie lotniska przygotowało oferty także wynajmu samochodów. Przed wylotem, bądź po przylocie pasażerowie skorzystać mogą z wielu usług, świadczonych na terenie terminali. Swoje usług świadczą tam sklepy, salony prasowe, kwiaciarnie, restauracje, kawiarnie, a także biura podróży. W celach organizacyjnych wewnątrz terminali funkcjonuje także przechowania bagażu, ambulatorium, punkty informacyjne, a także pokój dla matki z dzieckiem.
Pasażerowie lecący klasą business, bądź po uiszczeniu dodatkowej opłaty, skorzystać mogą również z oferty Samolu Executive Lounge, zapewniającym różnoraki relaks i odpoczynek przed wylotem. Z portu lotniczego w Warszawie Okęcie wylecieć można z następującymi liniami, dowożącymi pasażerów do wielu krajów Europy, ale także Afryki, Ameryki Północnej i Azji: Adria Airways, aerlingus.com, Russian Airlines, AeroSvit, AirFrance, Alitalia, Astraeus Airlinses, Asutrian Airlines, Belarusian Airlines, British Airways, Czech Airlines, ElAl, Finnair, Germanwings, Iberia, JetAir, KLM, PLL Lot, Lufthansa, Hungarian Airlines, Norwegia.com, SAS, Beussels Airlines, Swiss, TAP Portugal, Turkish Airlines oraz WizzAir.
Z Warszawy, dzięki powyższym przewoźnikom oferowanych jest prawie 100 połączeń z miastami polskimi oraz całym światem, a także ciągle rosnąca ilość połączeń czarterowych. Miastami, które cieszą się największą popularnością wśród pasażerów są m.in.: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Londyn, Paryż, Frankfurt, Bruksela, Dublin czy Amsterdam. Innymi zaś miastami, do których również można dolecieć z lotniska w Warszawie są: Alicante, Ateny, Barcelona, Bazylea, Bergen, Berlin, Budapeszt, Chicago, Cork, Drezno, Dusseldorf, Geneva, Hamburg, Helsinki, Kijów, Kopenhaga, Liverpool, Lizbona, Malmo, Malaga, Reykjavik, Ryga, Rzym, Sztokholm, Wiedeń, Wilno oraz Zurych.