Lotnisko Wrocław Strachowice

kup bilety lotnicze lotnisko wrocław strachowicePort Lotniczy Wrocław Strachowice im. Mikołaja Kopernika

Port lotniczy w Strachowicach leży 10 km od centrum Wrocławia i jest piątym najruchliwszym lotniskiem w Polsce, który również jako piąty obsłużył milionowego pasażera. Jednakże pod względem realizowanych operacji lotniczych ustępuje miejsca jedynie lotniskom w Warszawie oraz Krakowie. Port lotniczy we Wrocławiu dysponuje trzema terminalami, w tym jednym krajowym, jednym zagranicznym oraz jednym cargo, a także drogą startową o długości 2500 metrów oraz szerokości 60 metrów. W najbliższych latach planowana jest budowa kolejnego terminala pasażerskiego, a także rozbudowa istniejących: płyt postojowych, drogi szybkiego zejścia oraz płaszczyzny odladzania samolotów.

Wracając do przeszłości, to lotnisko w Starachowicach powstało w 1938 roku dla potrzeb wojska niemieckiego. W 1945 roku na krótko zostało przejęte przez władze radzieckie, a następnie oddane wojsku polskiemu. Bardzo szybko uruchomiono tu cywilną działalność lotniczą, bowiem pierwsze połączenia zrealizowane zostały w roku 1945. Przez kilkanaście następnych lat ruch pasażerski odbywało się na sąsiednim lotnisku w Gądowie, a właściwe lotnisko w Strachowicach poddane zostało wówczas modernizacji i powiększeniu, m.in. wydłużono pas startowy. Od 1958 roku na stałe wprowadzono regularne połączenia lotnicze ze Strachowic do Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, a także Szczecina i Koszalina.

Z kolei pierwsze zagraniczne połączenia lotnicze uruchomiono w 1993 roku w kierunku do Frankfurtu nad Menem, potem do Dusseldorfu oraz Wiednia i Kopenhagi. W między czasie port lotniczy został oficjalnie przejęty przez spółkę Port Lotniczy Wrocław S.A. w kolejnych latach uruchamiano kolejne, nowe połączenia z różnymi zakątkami Europy; a obecnie z lotniska w Strachowicach dolecieć można do: Alicante, Barcelony, Bristolu, Brukseli, Cork, Doncaster, Dublina, Dusseldorfu, East Midlands, Eindhoven, Frankfurtu, Frankfurtu nad Menem, Forli, Bolonii, Gdańsku, Glasgow, Kopenhagi, Liverpoolu, Londynu Luton, Londynu Stansted, Mediolanu, Monachium, Oslo, Paryża, Rzymu, Shannon oraz do Warszawy. Połączenia powyższe obsługują następujące regularne i tanie linie lotnicze: PLL LOT, Ryanair, Cairo-Air, WizzAir, Lufthansa, Cimber Sterling, SAS, Al. Maria oraz JetAir. Pasażerowie przylatujący, bądź odlatujący z lotniska we Wrocławiu do centrum miasta dojechać mogą albo samochodem własnym, zaparkowanym na całodobowym parkingu, albo samochodem wynajętym w jednej z wielu firm oferujących swoje usługi na lotnisku, albo taksówką, albo autobusem komunikacji miejskiej nr 406, bądź 249 dowożących pasażerów do Dworca centralnego PKP i PKS we Wrocławiu.